Základní a Mateřská škola
Stará Červená Voda

Charakteristika

Školní časopis vychází již čtvrtým rokem. Letos si děti zvolily název Kostík. Redakční radu tvoří děti z „dolní třídy“, tj. ročník 3.,4., a 5. Šéfredaktor je Dominik Malina, zástupce šéfredaktora je Kamil Schuch. Časopis vychází nepravidelně, přibližně 6 x do roka.

Cílem této práce je osvojování kompaktní a zábavnou formou několik dovedností:

  • písemné vyjadřování (reportáž, popis, úvaha, rozhovor, výtah, komentář – integrovaný SLOH)
  • ústní vyjadřování (vyjednávání prodeje, tvorba rozhovorů, diskuse uvnitř redakčního týmu – integrované KOMUNIKAČNÍ DOVEDNOSTI)
  • práce na počítači (editace ve Wordu, jednoduchá grafika, úprava fotografií, práce na internetu – integrované INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE)
  • grafická práce (kresba a malba, krajina, portrét, ilustrace, apod. – integrovaná VÝTVARNÁ VÝCHOVA)
  • péče o ekonomiku časopisu (náklady a výnosy, kalkulace ceny, plán prodeje… finanční gramotnost – integrovaná MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE)
  • dle tématu čísla rovněž prvouka, vlastivěda a přírodověda, ba dokonce i hudební výchova

Děti časopis tvoří samostatně, učitel pouze klade otázky, nebo dává impulzy, hraje spíše roli asistenta dětí. Tvorba jednoho čísla má tyto fáze: společná diskuse nad tématem, konkrétní nápady na příspěvky. Brainstorming. Výběr tématu, rozdělení práce na příspěvcích (reportáže, psané příspěvky, kreslené, fotografované… atd.)

Následuje intenzivní individuální, nebo skupinová práce na materiálu, která trvá několik dní. Průběžně se sbírá, hodnotí, opravuje a zase hodnotí. Do uzávěrky nemá nikdo na nic čas! Po uzávěrce si všechny materiály komplet odnese „sazečka-grafička“, aby s nich vytvořila jeden soubor, připravený k tisku. Proběhnou poslední korektury a pak nastupují tiskaři a vazači. Za tisk ovšem musí redakce zaplatit, takže pokažených papírů musí být co nejméně! Když se ještě teplé číslo přinese do třídy, redakce oslavuje. Ale tím to ještě nekončí…

Teď se musí časopis dostat ke čtenáři a to mají na starosti obchodníci. Je to věru těžká práce, starat se o tolik výtisků najednou, nic neztratit a každý den pečlivě přepočítávat tržbu! Když se to povede, redakce vydělá. Ekonom připraví zprávu o výnosech z čísla a oznámí redakci stav na pokladně. O výdělku se rozhoduje demokraticky hlasováním. Někdy si třída pomlsá na nanucích, často si peníze úsporně schová do budoucnosti. Na závěr se opět sedí v kruhu, každý řekne to, co chce, kdo chce, na to reaguje. Vždycky se do příštího čísla něco zlepší…

Kontakt

e-mail: reditel.skola @staracervenavoda.cz
telefon do školy:
584 443 058
telefon do stravovny:
584 443 029

Obecní úřad

telefon: 584 443 027
e-mail: staracervenavoda @rychleby.cz
web: staracervenavoda.cz
Stará Červená voda
790 53

Dětský lékař
Dětský lékař

MUDr. Radovan Novotný telefon: 721 815 430
adresa: Mírové náměstí 64
790 55 Vidnava
(objekt Charity)


Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

MUDr. Věra Šabová
telefon: 584 437 133
adresa: Hlavní 34,
790 65 Žulová

Všechna práva vyhrazena © 2009 SKOLA.STARACERVENAVODA.CZ | design Petr Madera | webmaster Pavel Ovesný | admin