Základní a Mateřská škola
Stará Červená Voda

Comenius

V srpnu 2011 zahájila naše škola již druhý projekt Comenius – parterství škol. Našimi partery jsou tyto školy:
Hunsrueck-Grundschule Německo
Sodorp Skole Norsko
Groupe Scolaire Bouron-Masse Francie
Semikler Ilkögretim Okulu Turecko
Gesubsidieerde Vrije Basisschool Sint-Jan Belgie
Hartside Primary School Velká Británie
Ceip Filomena Dato Španělsko
Szkola Podstawowa im. Romualda Traugutta w Janowie Polsko

Projekt nese název „Comunnication by dancing and acting“ (Komunikace skrze tanec a zpěv). Na realizaci projektu jsme získali dotaci celkem 17000EUR, bez doložení vlastních příjmů. V grantové smlouvě jsme se mimo jiné zavázali uskutečnit během následujících dvou let nejméně 24 mobilit dětských a dospělých.

Cílem projektu je umožnit dětem, aby se setkávaly s lidmi z jiných národů, kultur a tradic a prostřednictvím těchto podnětů rozvíjeli úctu druhým lidem a k sobě samým.

Dalšími, podružnými cíli projektu jsou:
- získávání respektu k odlišnosti
- schopnost orientovat se v nových situacích
- tvořivě se vyjadřovat pohybem, zpěvem, hudbou
- posilovat samostatného učení, vnitřní motivaci
- procvičování sociálních a komunikačních dovedností, zejména pak schopnost používat anglický jazyk

Naše škola naplánovala uskutečnění těchto mobilit:
- září 2011 Berlín – koordinační schůzka partnerů, pouze učitelé
- květen 2012 Belgie – taneční festival – všechny školy v projektu, PRO DĚTI!
- duben 2013 Česká republika – návštěva některých partnerů, společný tanec PRO DĚTI!
- červen 2013 Berlín – závěrečný taneční festival, PRO DĚTI!

Mezinárodní stránky našeho projektu:
www.comedance.eu

V srpnu 2009 zahájila naše základní škola projekt „The European classroom“ (Evropská třída) v rámci programu Comenius – parterství škol. Našimi partnery jsou školy z těchto zemí: Finsko, Norsko, Německo, Francie a Kypr. Na realizaci projektu jsme získali celkem 17000 EUR.

Stručná charakteristika projektu: 6 loutek se vydává na cestu po Evropě, poznat nové krajiny a nové přátele. Každá si s sebou veze kufřík s deníčkem, několika „osobními věcmi“, dárky pro hostitele, fotkami apod. Loutky se pošlou ve stejný termín poštou i s kufříkem po směru hodinových ručiček mezi parterskými školami.

Naše škola odeslala Pejska a kočičku na Kypr a obdržela Ryse z Finska. Rys u nás zůstal dva měsíce – děti si s ním hrály, braly si ho domů, spaly s ním, krmily ho, koupaly. Brali jsme ho na výlety, do vyučování, na obědy, do družiny. Rys byl náš dobrý kamarád. Přivezl nám hodně dárků: knížky s finskými pohádkami (Mumínci), mapu Finska, fotky, bonbóny.

V lednu 2010 jsme Rysa poslali na Kypr a obdrželi jsme od Finů Greenyho z Francie. Greeny je zelená myška z frencouzské pohádky. Přivezla nám francouzskou hudbu, knížku, pozdravy, kreslené obrázky a model Eiffelovy věže. Greenyho jsme museli trošičku opravit, protože byl po cestách potrhaný. Také s ním jsme si užili hodně legrace.

V červnu 2010 k nám přicestoval Ulvrick z Norska, lesní mužík, troll. Našli jsme ho vlastně v lese na stromě. V jeho břiše jsme objevili tajnou schránku s dopisy a pozdravy. Ulvrick nám vyprávěl o severské přírodě, ukazoval nám losy a soby, polární krajinu. Když jsme ho před Vánocemi 2010 poslali zase na Kypr, obdrželi jsme z Finska kluka Willyho z Berlína. Tento nenapravitelný uličník se stal miláčkem všech! Děti ho tahaly doslova všude, dokonce i na bazén nebo na lyžák. Od Willyho jsme se dozvěděli hodně o Německu a o Berlíně.

Na konci nás navštívila krásná želva Lara z Kypru. Byla už po dvouleté cestě Evropou trošku unavená, ale moc milá, povídala o moři, palmách, slunci a teplém písku. Už se těšila domů! Když jsme ji tam poslali, konečně jsme se setkali s našimi Pejskem a kočičkou! Ti byli šťastní! Měli s sebou plno věcí, kufřík jim ani nestašil. Našli jsme u nich spoustu fotek, obrázků, knížek, pozdravů, hudbu, dokonce i filmy! Pejsek s kočičkou měli tolik zážitků, že nám je budou vypravovat asi několik měsíců! Však jsme některé cesty podnikli s nimi…

V rámci projektu Comenius jsme ve škole uskutečnili tyto mobility:

Finsko (1 učitel)
Německo (1 učitel, 17 dětí)
Kypr (2 učitelé)
Německo (3 učitelé)
Finsko (1 učitelka)
Norsko (3 učitelé, 20 dětí)

Naše škola rovněž hostila dvě parterské výpravy:
skupinu učitelů ze všech škol – leden 2010
školu z Německa – červen 2010

mezinárodní internetové stránky našeho projektu: